FUNDUSZ ALIMENTACYJNY
FUNDUSZ ALIMENTACYJNY
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują:
- osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia, albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności – bezterminowo
- jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725,00 zł.
- przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł na osobę uprawnioną.
Terminy składania wniosków o świadczenia z funduszu alimentacyjnego:
Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są przyjmowane od dnia 1 sierpnia. Okres świadczeniowy obejmuje miesiące od października danego roku kalendarzowego do końca września następnego roku kalendarzowego.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik nastąpi do dnia 30 listopada.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego są przyznawane w przypadku zaistnienia przesłanek określonych w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego.
Jakie dokumenty należy złożyć starając się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego?
Ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz ich wypłata następują na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela na mocy ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2015 r. , poz.859).
Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
1. Zaświadczenie wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego lub oświadczenia o dochodzie członków rodziny podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na zasadach określonych w art. 27, 30 b, 30 c i 30 e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy, każdego członka rodziny, zawierające informacje o wysokości:
a. dochodu
b. składek na ubezpieczenia społeczne odliczonych od dochodu
c. należnego podatku
2. Oświadczenia członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne o dochodzie osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy
3. Oświadczenia członków rodziny o dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy.
4. Zaświadczenia albo oświadczenia członków rodziny zawierające informacje o wysokości skladek na ubezpieczenie zdrowotne w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy
5. Zaświadczenia właściwego organu gminy, nakaz płatniczy albo oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku poprzedzającym okres zasiłkowy
6. Inne zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia, w tym:
a. dokument stwierdzający wiek osoby uprawnionej
b. zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne albo oświadczenie stwierdzające bezskuteczność egzekucji
c. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
d. odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem
e. orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dla osoby uprawnionej
f. zaświadczenie albo oświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej
g. informacje właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności w szczególności w związku z:
- brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub
- brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą
W przypadku gdy okoliczności sprawy mające wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego wymagają potwierdzenia innym dokumentem podmiot realizujący świadczenia może domagać się takiego dokumentu.
Wszystkie dołączone do wniosku dokumenty należy przedłożyć w oryginale, bądź też w kopiach potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez podmiot realizujący świadczenia z funduszu alimentacyjnego, notariusza, bądź też instytucję, która dokument wydała. Kopie wymaganych do wniosku dokumentów uwierzytelnione przez inne niż w/w podmioty nie będą uwzględniane.
Wszystkie oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w niej klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".
Gdzie należy złożyć wniosek?
Wniosek należy złożyć do organu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. W gminie Ślemień jest to Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Krakowska 124, I piętro, pokój nr 1.
Podstawa prawna:
- Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów z dnia 7 września 2007 r. (t.j. Dz. U. z 2015 r. , poz. 859).
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 lipca 2010 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosków, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (Dz.U. z 2010 r., Nr 123, poz. 836 ze zm.)